Dniówkę urlopową medyka dzielimy zwykle przez 7,58
Pracownikom zakładów opieki zdrowotnej oraz niepełnosprawnym nie możesz dzielić ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy przez ośmiogodzinną normę czasu pracy. Obliczenia musisz dostosować do ich obniżonego wymiaru dobowego
W zakładzie opieki zdrowotnej (stacja sanitarno--epidemiologiczna) czas pracy większości pracowników wynosi 7 godzin i 35 minut (ok. 7,58 godziny). Dzień urlopu wypoczynkowego też odpowiada 7 godzinom i 35 minutom. Czy dla wyliczenia wynagrodzenia za godzinę urlopu (i godzinę ekwiwalentu za urlop), według § 18 pkt 2 rozporządzenia urlopowego, należy stawkę za dzień urlopu podzielić przez 8, czy przez 7,58? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zacząć trzeba od tego, że niektórym pracownikom przysługują szczególne przywileje dotyczące czasu pracy, choć są zatrudnieni na pełnym etacie. Przekłada się to potem na ich urlopy. Dotyczy to m.in. zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej, a do takich zalicza się również stację sanitarno-epidemiologiczną, gdzie dobowy czas pracy na podstawie art. 32g ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89) wynosi 7 godzin i 35 minut. W ZOZ krócej pracują też np. radiolodzy czy fizykoterapeuci, bo tylko 5 godzin na dobę.
Mniejszy dzienny wymiar czasu mimo pełnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta