Co obniżka stóp w USA ma wspólnego z przyjęciem euro
Ostatnia obniżka stóp w USA wprowadziła masę dodatkowej płynności do gospodarki światowej
Europejski Bank Centralny zaś ostrzega, że związanie walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej z euro i pojawienie się cyklu koniunkturalnych wzlotów i upadków grozi załamaniem procesu konwergencji w przegrzanych gospodarkach regionu.
Doświadczenia lat minionych
Obecne reakcje rynków wschodzących na obniżkę stóp w USA w sierpniu i wrześniu przypominają zachowanie rynków światowych w latach 1987 i 1998. Indeks MSCI dla rynków wschodzących wzrósł o ponad 50 proc. w ostatnich 12 miesiącach i o ponad 25 proc. od chwili kryzysu hipotecznego w USA.Spośród liderów indeksu Chiny, Indie i Brazylia odnotowały od początku ubiegłego roku największy wzrost: 416, 112 i 133 proc. Natomiast polski WIG wzrósł w ciągu dziesięciu miesięcy do początku lipca o ok. 66 proc. Po załamaniu w sierpniu i obniżkach stóp w USA zaczął odrabiać straty.W latach ubiegłych, tak jak i teraz, Fed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta