Prościej zatrudnić cudzoziemca spoza Unii
Chcąc przyjąć do pracy obywatela z Chin czy Rosji, musisz zdobyć zezwolenie od wojewody właściwego dla swojej siedziby. W niektórych sytuacjach jesteś zwolniony z tego obowiązku
Swobodę przepływu pracowników wewnątrz Unii gwarantuje art. 39 traktatu Wspólnot Europejskich. Wyraża się ona m.in. tym, że kandydat do pracy pochodzący np. z Wielkiej Brytanii ma pierwszeństwo przed cudzoziemcem z kraju trzeciego, np. z Chin czy Rosji. Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.). Stosujemy ją także do obywateli Chin czy Rosji chcących znaleźć u nas zajęcie. Zamierzające ich zaangażować firmy muszą jednak wcześniej uzyskać, na swój pisemny wniosek, zezwolenie wydane przez wojewodę właściwego dla ich siedziby. Nie trzeba jednak starać się o zgodę na zatrudnienie osób mających status uchodźcy nadany w Polsce czy zezwolenie na osiedlenie się u nas.
Preferowane zawody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta