Czy Jan może być Hansem
Fundacja Helsińska edukuje
Czy Jan może być Hansem
W Polsce prowadzi się dzisiaj liberalną politykę w kwestii zmiany imion i nazwisk. Nie oznacza to jednak, że sprawy sporne się nie zdarzają. Są nawet takie, które rozstrzyga się na sali sądowej. Ośrodek zamiejscowy Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wydał 18 stycznia 1994 r. ciekawy wyrok dotyczący zmiany imienia.
Bohaterem tej historii jest obywatel polski dwojga imion: Jan Władysław, mniejsza o nazwisko, chociaż i ono mogłoby być tutaj istotne, jako że nie tak dawno zostało na drodze administracyjnej zmienione. Teraz Jan Władysław domagał się zmiany swojego pierwszego imienia na Hans, argumentując, że jest w języku niemieckim odpowiednikiem polskiego imienia Jan, a on poczuwa się do przynależności do mniejszości niemieckiej i używa imienia Hans na co dzień. Kierownik Urzędu Rejonowego, on jest tutaj bowiem organem właściwym do dokonania zmiany imienia, prośbie pana Jana Władysława zadość nie uczynił. Uznał, że polskie prawo stoi na stanowisku stabilizacji imion izmiana imienia może nastąpić jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Według niego przynależność do mniejszości niemieckiej takim przypadkiem nie jest, a posługiwania się imieniem Hans pan Jan Władysław nie udowodnił, nie przedstawiając w urzędzie np. dokumentów, w których występowałby pod tym niemieckim imieniem.
Odwołanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta