Ludzie w sieci KGB
Ludzie w sieci KGB
Piotr Wyrwicz
Dziś, kiedy światło dzienne oglądają coraz to nowe dokumenty, do tej pory ściśle tajne, i kiedy (nie po raz pierwszy) potwierdzają się przypuszczenia, że sieć wywiadów sowieckich: KGB i GRU -- wbrew zapewnieniom płynącym z Moskwy -- oplątywała cały świat i infiltrowała wszystkie kluczowe dz ich w objęcia obcego wywiadu, czasami wbrew sobie samym? Ich losy, często tragiczne, mogłyby posłużyć za wspaniałe scenariusze filmów sensacyjnych. Nie była to jednak literacka fikcja. Na szalę bowiem stawiali własne życie.
Radziecki wywiad słynął ze swojej cierpliwości. Każda inwestycja, każdy, choćby pozornie błahy kontakt z drugim człowiekiem musiał wcześniej czy później przynieść efekt w postaci często niezwykle ważnych informacji. Gdy Richard Sorge, Harold Philby i fizyk atomowy Klaus Fuchs zostali zwerbowani jeszcze jako młod krajach właśnie tych trzech współpracowników KGB oddało swoim mocodawcom nieocenione usługi. Nieocenione, bo poprzez swoją działalność potrafili wpływać na politykę lub decyzje państwowe w swoich krajach. A takich agentów KGB ceniła sobie najbardziej.
Harold A. R. Philby (pseudonim "Kim") należał do grupy pięciu studentów, zwerbowanych w Cambridge w latach 30. Odpowiednie wyszkolenie w połączeniu z jego osobistym urokiem, intelektem i pochodzeniem, umożliwiły mu tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta