Brutalna prawda
Brutalna prawda
W swoim czasie "Rzeczpospolita" opublikowała artykuł pana Stanisława Markowskiego pt. "Człowiek, który chciał zastąpić >>szesnastu<<", naświetlający postawę polityczną szefa Departamentu Spraw Zagranicznych Delegatury Rządu RP na Kraj (kryptonim "Moc") , ministra Romana Knolla, w okresie po Powstaniu Warszawskim ("Rz"z 25/ 26 marca 1994) . Min. Knoll kładł szczególny nacisk na konieczność aktywnego działania, gdyż bierność polityczna sprzyjała tylko Związkowi Sowieckiemu i ułatwiała mu dokonywanie nieodwracalnych faktów. St. Markowski wyjaśniał także, skąd czerpał wiadomości o stanowisku szefa "Mocy".
Ja również mógłbym pójść drogą wspomnień, jako że w końcowej fazie istnienia Departamentu Spraw Zagranicznych Delegatury byłem najbliższym współpracownikiem min. Knolla. Wydaje się jednak, że dla ukazania rzetelnej prawdy o trzeźwej i realnej ocenie szefa "Mocy" w sprawie kluczowego zagadnienia polskiej polityki zagranicznej, jakie stanowił w czasie wojny konflikt polsko-sowiecki, najwłaściwsze będzie przedstawienie czytelnikom nie znanego dotąd historykom ztreści memoriału Romana Knolla z 1944 roku (Wiadomość o istnieniu takiego memoriału przekazał bliski Knollowi, z-ca naczelnika sekcji ogólnej "Mocy", Władysław Minkiewicz, w książce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta