W CERN: pierwsze atomy antymaterii
W CERN: pierwsze atomy antymaterii
Naukowcy z Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) zdołali stworzyć po raz pierwszy atomy antymaterii -- podały światowe agencje. Wytworzyli dziewięć atomów antywodoru, każdy z nich istniał tylko czterdzieści miliardowych części sekundy, zanim uległ unicestwieniu w zderzeniu ze zwykłą materią.
Antymateria jest to substancja zbudowana z antyatomów, czyli układów fizycznych zawierających zamiast cząstek odpowiednie antycząstki.
Antymateria pojawiła się w hipotezach fizyków przeszło 60 lat temu, a pierwsze antycząstki otrzymano w laboratoriach w latach 50. Jednak dotychczas nie udawało się uczonym skupić antycząstek tak, aby stworzyć z nich atom antymaterii -- pisaliśmy o tym we wczorajszej gazecie.
Polscy naukowcy komentują:
W piątek o ocenę tego wydarzenia poprosiliśmy prof. Kajetana Wróblewskiego, wybitnego fizyka. -- W fizyce nie jest to fundamentalne odkrycie -- powiedział uczony. Naukowcy od dawna przewidywali istnienie atomów antymaterii i ich uzyskanie było tylko kwestią czasu. Natomiast z punktu widzenia technicznego jest to spore wydarzenie. Należało bowiem stworzyć "pułapki", oczywiście niematerialne, dla antycząstek, np. antyprotonów i antyelektronów (pozytonów) , które byłyby w stanie utrzymać cząstki antymaterii. Cząstki te,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta