Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczy łatwe nas nudzą

06 stycznia 1996 | Plus Minus | ŁG

Rzeczy łatwe nas nudzą

Rozmowa z Ewą Szlesińską-Ziach, redaktorem Działu Filozofii w Wydawnictwie Naukowym PWN

Kieruje pani redakcją, która wydaje "Bibliotekę Klasyków Filozofii" -- najstarszą i zarazem najbardziej renomowaną serię filozoficzną w kraju. W tym roku seria obchodzić będzie swoje 45-lecie. Przez te lata ukazały się tu dzieła chyba wszystkich najwybitniejszych filozofów, przy opracowywaniu poszczególnych tomów pracowali ludzie tej miary, co Tadeusz Kotarbiński, Roman Ingarden, Władysław Tatarkiewicz, Leszek Kołakowski. Czy łatwo jest kontynuować tak świetną tradycję?

Na pewno trudno, ale publikowanie książek ambitnych nigdy nie jest dla wydawcy łatwe, w żadnym czasie. Zresztą łatwe zadania nas nie interesują, a książki łatwe, lekkie i z pozoru przyjemne nudzą i nas, i naszych czytelników.

Redakcja "Biblioteki Klasyków Filozofii" powstała w maju 1951 roku. Pod koniec roku 1952 ukończono druk pierwszej z książek -- "Logiki" Condillaca. Od tego czasu wydarzyło się wiele. .. Ostatnio oddaliśmy w ręce czytelników 185. już tom serii -- przekład Platońskiego "Protagorasa".

W latach 50. i 60. na czele Komitetu Redakcyjnego stał sam Tadeusz Kotarbiński. Redakcją kierowała wówczas Irena Krońska -- osoba o niezwykłej erudycji i kulturze humanistycznej, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 639

Spis treści
Zamów abonament