Naukowa sytuacja Polski
Naukowa sytuacja Polski
Rozmowa z Ryszardem Kaczorowskim, byłym Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Obczyźnie
Panie Prezydencie, Fundacja Ochrony Zabytków Militarnych w Warszawie, nad którą objął pan honorowy patronat i honorową prezesurę jej Rady, zajmuje się w aspekcie historycznym zagadnieniami wojskowo-technicznymi. Skąd taki wybór problemu i jakie jest jego społeczne znaczenie?
Zwróćmy uwagę na fakt, że wojny, które niestety stanowią tak istotny fragment naszych dziejów, kryją w sobie ważny i rozbudowany problem, jakim było i jest -- stworzenie dobrze zorganizowanej i należycie wyekwipowanej -- a więc skutecznej -- armii. Przez wieki, a także iobecnie, większa część wysiłku umysłowego igospodarczego ludzkości poświęcona była tworzeniu militarnej infrastruktury, w postaci broni, środków transportu, wyposażenia technicznego, ekwipunku, umundurowania oraz obiektów obronnych itzw. zaplecza socjalnego. Ludzie i epoki przemijają -- pozostają tylko wspomnienia i obiekty materialne. Czas zaciera w naszej świadomości obrazy przeszłości, nawet tej nieodległej -- często nie zdajemy sobie sprawy, iż stają się one zagadką, wspomnienia zaś zastępuje wyobraźnia. Jako jedyne świadectwo minionych dokonań pozostają więc tylko przedmioty, że wszech miar godne szacunku, gdyż z ich utratą ginie również część naszej tożsamości. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta