Mityczna Aleksandria
Mityczna Aleksandria
Esej, którym Krzysztof Mętrak w roku 1971 prezentował naszej publiczności zaczątek pierwszego polskiego wydania (ukazującego się w latach 1971--1975) słynnej tetralogii Lawrence'aDurrella (1912--1990) , cyklu czterech powieści wydanych po angielsku w latach 1957-- 1960, określa znaczenie tego dzieła w dwudziestowiecznej literaturze. Co jeszcze ważniejsze, trafnie ujmuje wewnętrzną jego treść i zasadę osobliwej kompozycji, dialektycznych relacji między czterema książkami: "Justyną", "Balthazarem", "Mountolive'em", "Cleą". Jak te relacje w zamierzeniu pisarza wiążą się z pojmowaniem rzeczywistości jako czterowymiarowej (z trzema wymiarami przestrzennymi i czwartym wymiarem: czasem) , to expressis verbis wykłada Durrell w autorskiej przedmowie do powieści drugiej. Trzy pierwsze książki poświęcone są w jego intencji tym samym wydarzeniom, ukazywanym od różnych stron. Dopiero w powieści czwartej czas się niejako obudzi i popłynie naprzód, poprzez lata drugiej wojny światowej i pierwsze miesiące po jej zakończeniu.
Co się zmieniło albo, co się może zmienić w naszym stosunku do tego dzieła od owego roku 1971, gdy czytelnicy polscy po raz pierwszy zaczęli się zapoznawać z "Kwartetem aleksandryjskim"? Kłębiącą się w nim, obok miłości, wielką, stopniowo odsłaniającą się od powieści do powieści, międzynarodową intrygę polityczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta