Gdzie szukać informacji o programach krajowych i regionalnych
Osoby zainteresowane założeniem własnej firmy i pozyskaniem na ten cel środków unijnych powinny sięgnąć do uszczegółowień programów
Określają one kto i na jakich zasadach może z tych środków korzystać. Przedstawiają sposób wdrażania‚ czyli gdzie i w jakim trybie należy składać wnioski o dofinansowanie. W latach 2007 – 2013 środki unijne będą dostępne w kilku tzw. programach krajowych (np. „Innowacyjna gospodarka” lub „Kapitał ludzki”) oraz 16 programach regionalnych.
Szczegółowe cele
Ważnym dokumentem jest tzw. uszczegółowienie programu. To w nim odnajdziemy szczegółowe opisy tzw. działań. Wskazują one na szczegółowe cele programu oraz sposoby ich realizacji (np. wymieniają przykładowe projekty). Mówią także‚ kto może się ubiegać o dofinansowanie‚ na jakie wsparcie można liczyć i jaka jest dopuszczalna minimalna i maksymalna wartość projektu.
Trzecim istotnym dokumentem są wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków. To one określają‚ co można kupić i jakie wydatki ponieść, realizując poszczególne działania.
Zapoznanie się z tymi informacjami jest niezbędne w celu sporządzenia poprawnego wniosku. Wszystkie będą podlegały ocenie urzędników. Jak pokazują ubiegłe lata‚ nie każdy wniosek otrzyma akceptację. Żeby zwiększyć swoje szanse, warto zwrócić uwagę na lokalne programy strategiczne. Są to między innymi pomysły na rozwój województw‚ powiatów‚ miast‚ gmin (np. strategie rozwoju). Umiejscowienie swojej firmy w filozofii‚...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta