Nie przerzucaj ryzyka na kontrahentów
Tarapaty finansowe przedsiębiorców będące skutkiem ryzyka gospodarczego w działalności zarobkowej nie stanowią nadzwyczajnej zmiany stosunków uzasadniającej umorzenie spłaty kredytu
Potwierdził to Sąd Najwyższych w wyroku z 7 grudnia 2007 r. (III CSK 172/07). Dotyczy on sprawy wszczętej przez Janusza Z. i Jacka Z. przeciwko Bankowi Gospodarki Żywnościowej. Powodowie domagali się obniżenia swego długu wobec tego banku.
W sprawie chodziło o zadłużenie wynikające z dwu umów o kredyt inwestycyjny zawartych w 1995 r. Kredyt był przeznaczony na dofinansowanie zakupu przez powodów nieruchomości, modernizacji obiektów do produkcji drobiarskiej i trzody chlewnej, a także pierwszego zasiedlenia i uruchomienia produkcji brojlerów oraz trzody chlewnej.
Już wówczas kredytobiorcy mieli trudności finansowe. Toczyły się przeciwko nim sprawy sądowe wszczynane przez innych wierzycieli. Jednakże do czasu powodzi z lipca 1997 r., która doprowadziła do zniszczeń w gospodarstwie, kredyty były spłacane.
Nowe kredyty po powodzi
Po tej klęsce żywiołowej na wniosek rolników bank odroczył na koniec 1998 r. płatność rat przypadających na 1997 r. Udzielił im też na warunkach preferencyjnych dwóch dalszych kredytów na likwidację skutków powodzi. Następnie zgodził się na prolongatę raty kredytu przypadającej na 30 października 1998 r., a także rat kredytów zaciągniętych w 1995 r. Umorzył im też część odsetek....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta