Złoty: bolesne zderzenie z zagranicą
Złoty: bolesne zderzenie z zagranicą
Polski rynek walutowy okazał się nieodporny na zagraniczną spekulację. W lutym zachodni inwestorzy przesądzali zarówno o presji na aprecjację złotego jak i o skali depracjacji naszej waluty. Dotychczas zleżność kursu złotego od zagranicznych transakcji ograniczała się w zasadzie do nacisku na wzrost ceny polskiej waluty. Stały dopływ walut z handlu przygranicznego nie był w stanie zneutralizować gwałtownych ruchów zagranicznych klientów. O zmianach cen na międzybankowym Forexie decydowały często nieporównanie niższe kwoty niż te trafiające do banków z tytułu "kantorowego" skupu dewiz.
Luty kontynuował nie najlepszą passę dla złotego. Po raz drugi w tym roku złoty w miesięcznym rozliczeniu stracił w stosunku do dolara. Po raz pierwszy, po dwóch miesiącach zwyżki, osłabił się również wobec marki. W porównaniu z ceną z zamknięcia stycznia dolar w lutym zdrożał na fixingu NBP o 0, 95 gr (0, 37 proc. ), w kantorach o 0, 82 gr (0, 32 proc. ). O ile...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta