Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wielkie ssanie

02 marca 1996 | Kraj | JS

AGH: między nauką, przemysłem i forsą

Wielkie ssanie

Jerzy Sadecki

Konkurencja na rynku jest najlepszym mechanizmem napędzającym pieniądze do nauki -- mówi prof. Mirosław Handke, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej. Ale nie mniej silne ssanie wywołuje budżetowa bieda. Napływ dużych pieniędzy do kasy uczelni oraz do portfeli naukowców bardzo cieszy, ale imartwi Jego Magnificencję. Łatwo przekroczyć bowiem granicę bezpieczeństwa, gdzie kończy się nauka, a zostaje czysta komercja.

Ta uczelnia ma przedziwne zdolności do adaptacji w każdych warunkach. Czasem nawet nadmierne. W epoce Gierka profesorowie przesadzili: uruchomili stały punkt konsultacyjny AGH w katowickim Komitecie Wojewódzkim PZPR, aby towarzyszom łatwo, lekko i przyjemnie było zdobywać tytuły inżynierskie. Zresztą związki z przemysłem Akademia wyssała -- rzec można -- z mlekiem matki. Powstała przecież w 1919 roku na wyraźne zamówienie kopalń i hut. Pierwsze budynki AGH zbudowano z dobrowolnego opodatkowania się kopalń na polskim Śląsku. Od każdej tony węgla pół grosza odliczano wówczas na wsparcie uczelni, której nie wolno było kształcić więcej inżynierów, niż potrzebowały kopalnie.

Przez całe powojenne dziesięciolecia związki z przemysłem były dla AGH źródłem dostatku, pieniądz płynął szerokim strumieniem, nawet nie trzeba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 689

Spis treści
Zamów abonament