Egoistyczna utopia Maxa Stirnera
Egoistyczna utopia Maxa Stirnera
Po raz pierwszy ukazuje się polski przekład najgłośniejszej książki Maxa Stirnera "Jedyny i jego własność". Rozprawa jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. lewicy młodoheglowskiej ukazała się w Niemczech w 1844 roku i zdobyła duży rozgłos. Bardzo radykalne poglądy Stirnera spotkały się ze sprzeciwem zarówno konserwatystów, jak i rewolucyjnej lewicy, m. in. Marksa i Engelsa.
Stirner odrzuca tradycję, drwi z wszelkich wartości. Prawo, etyka, nawet wolność nic nie znaczą dla autora "Jedynego". "Poza Mną nie obchodzi Mnie nic! " -- głosi filozof i konsekwentnie tę tezę lansuje.
Ukłuty przez muchę
Max Stirner to pseudonim literacki Johanna Caspara Schmidta. Pisarz urodził się w 1806 roku w Bayreuth, jako syn rzemieślnika. Po śmierci ojca mieszkał przez pewien czas w Chełmnie nad Wisłą, tym też można tłumaczyć jego późniejsze zainteresowanie sprawami Polaków (głosił m. in. absurdalną koncepcję federacji Niemiec, Polski i Prus, w której główną rolę odgrywałaby właśnie Polska, a stolica takiego państwa byłaby przenoszona co jakiś czas z Warszawy do Berlina) . Studiował filozofię na Uniwersytecie Berlińskim, słuchając m. in. wykładów Georga Wilhelma Hegla. Na początku lat czterdziestych XIX wieku pisywał m. in. do redagowanej przez Marksa "Gazety Reńskiej"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta