Poznaj dokładnie swego klienta
Nadzór bankowy w Szwajcarii
Poznaj dokładnie swego klienta
W wolnej gospodarce rynkowej założenie czy kupienie banku jest zwyczajnym przedsięwzięciem gospodarczym. Działalność bankową porządkuje prawodawca, a nadzoruje państwo. W 1934 r. rząd szwajcarski oświadczył, proponując parlamentowi wydanie ustawy bankowej, że "nieograniczony wpływ tych, którzy panują nad rynkiem pieniężnym i rozdzielają kredyty, jest niezaprzeczalnie jednym z najistotniejszych czynników władzy w obecnych czasach". Działalność bankowa stała się rodzajem służby publicznej -- powiedział Christoph Winzeler, adwokat z Bazylei, podczas seminarium poświęconego polskiemu i europejskiemu prawu bankowemu, przedstawiając problemy nadzoru bankowego w Szwajcarii.
Ustawa bankowa, która weszła w życie 1 marca 1935 r. , została znowelizowana w 1971 r. Przy tej okazji rząd sformułował cel nadzoru bankowego: jest nim ochrona wierzycieli, zwłaszcza oszczędzających, ochrona gospodarki przed wywozem kapitału o raz samych banków przed masowym jego wycofywaniem. Służą jej przepisy o organizacji banków, ich niezbędnych środkach własnych, rejestracji rachunków, odpowiedzialności i wkładach oszczędnościowych. Dlatego szwajcarska ustawa o bankach od samego początku nazywana jest "ustawą o ochronie wierzycieli". Ale obecnie podkreśla się jej inną, równie ważną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta