Podchody do prywatyzacji
Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego Służewiec
Podchody do prywatyzacji
Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego Służewiec od kilku lat stara się sprywatyzować. Na razie wciąż bezskutecznie. W tym roku, jeśli wszystko się uda, być może kupi je inny producent wędlin i wyrobów mięsnych -- firma Pekpol.
Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego Służewiec w Warszawie powstało w 1959 r. i jako samodzielna firma działało do 1970 r. Następnie zostało włączone do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego. W jego skład -- poza Służewcem -- wchodziły także fabryki na Żeraniu, w Ostrołęce i Mławie. Zgodnie ze strukturą organizacyjną OPPM, Służewiec mógł dostarczać swoje wyroby tylko do dwóch warszawskich dzielnic: Mokotowa i Śródmieścia.
W 1990 r. OPPM podzielono na pięć samodzielnych zakładów: cztery mięsne i transportu. Dyrektor Służewca, Zdzisław Ryfka, mówi, że nastąpiło to w bardzo trudnym okresie dla jego fabryki. -- Byliśmy jedynie przetwórnią mięsną dla OPPM w Warszawie. Nie mieliśmy własnej bazy surowcowej, rzeźni i punktu skupu. Fabryce brakowało też środków obrotowych -- na pierwszą wypłatę dla pracowników musiała pożyczyć pieniądze od innych zakładów. Dyrektor podkreśla, że mimo kłopotów zakład nie miał przestoju w produkcji.
Wychodzenie z dołka
W czasach gospodarki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta