Zagadki życia i śmierci
Zagadki życia i śmierci
Tadeusz Wójciak z Buffalo
Dlaczego człowiek umiera? Ten podstawowy problem istnienia człowieka, nad którym od czasu do czasu zastanawia się każdy śmiertelnik, jest zarazem stałym i głównym pytaniem ekspertów nauk biologicznych. I zmusza naukowców do snucia rozmaitych teorii.
Wiele odpowiedzi na pytania dotyczące starzenia się ludzkiego organizmu jest niejasnych. Na przykład: Co to znaczy dokładnie samo starzenie? Kiedy i gdzie zaczyna się ten proces? Dlaczego człowiek nie może być nieśmiertelny? Co powoduje, że pod koniec życia staje się zazwyczaj istotą zgrzybiałą?
Kłopotliwy stan niewiedzy
"Głównym problemem jest to, że do dziś nie wiemy wszystkiego na temat procesu starzenia. Trudno jest więc oceniać coś, czego nie rozumiemy". Tak twierdzi Edward Masoro, profesor psychologii z Health Science Center z University of Texas w San Antonio.
Według idealnego porządku rzeczy, badacze chcieliby odkryć "znaki biologiczne" starzenia, wymierne zmiany w komórkach, które podpowiedziałyby ludziom nauki, gdzie i jak zaczyna się umieranie. "Nie ma takich na sto procent pewnych sygnałów" -- mówi Hubert Warner, biochemik z National Institute of Aging, instytucji medycznej badającej proces starzenia się człowieka.
Włosy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta