Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Książęca krawcowa

11 marca 1996 | Styl życia | MG

Książęca krawcowa

Niedługo na Zamku Warszawskim, z okazji wizyty Królowej Elżbiety II, otwarta zostanie wystawa dokumentująca 900 - lecie związków pomiędzy Polską i Wielką Brytanią. Uprzedźmy już dziś zdziwienie tych, którzy między planszami zszacownymi postaciami historycznymi znajdą zdjęcie londyńskiej krawcowej. Lindka Cierach, bo o niej mowa, jest z pewnością postacią nietuzinkową.

-- Mój ojciec był Polakiem -- przedstawia się -- zatrudnionym po zakończeniu ostatniej wojny przez rząd brytyjski jako mierniczy w Afryce. Urodziłam się w kolonii trędowatych, gdzie pracowała moja matka, Angielka i gdzie rodzice poznali się i pobrali. Moje dzieciństwo to była idylla, spędziłam je wśród Afrykanów i zwierząt, w środku głuszy. Ciągle wędrowaliśmy, wspinaliśmy się na góry, które ojciec mierzył, jedną z nich nazwał nawet moim imieniem.

Matka nadała naszej rozmówczyni angielskie imię Linda, ojciec dodał mu polską końcówkę i stąd "Lindka". Wpływ dwóch, a właściwie trzech, wliczając afrykańską, kultur wywarł piętno na jej osobowości, a później i na jej twórczości. Zawód Lindki Cierach określa się bowiem jako "couturer", twórca mody. Przeniesienie się z Afryki, gdzie wystarczyło włożyć wianuszek paciorków na biodra, do formalnej sztywności angielskiej szkoły było dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 696

Spis treści
Zamów abonament