Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie będzie procesu o religię w szkołach

11 marca 1996 | Prawo | MA

Polskie sprawy w Europejskiej Komisji Praw Człowieka

Nie będzie procesu o religię w szkołach

Jak już informowaliśmy, Europejska Komisja Praw Człowieka w Strasburgu w składzie plenarnym po trwającym około dwóch lat postępowaniu większością głosów odrzuciła skargę C. J. (ojca i dwóch córek) w sprawie dyskryminacji na tle nauczania religii w szkołach publicznych. Tekst uzasadnienia Komisja przyjęła 7 marca 1996 r.

W sierpniu 1990 r. wprowadzono do szkół dobrowolną naukę religii. W szkołach średnich sami uczniowie, a w podstawowych ich rodzice mogli dokonać wyboru między lekcjami religii i etyki. W latach 1992/ 93 J. J. na wyraźne polecenie ojca nie uczęszczała na lekcje religii w szkole podstawowej. Zajęć z etyki nie było. Lekcje religii umieszczono w samym środku rozkładu dnia. W tej sytuacji J. J. musiała je przeczekiwać sama na korytarzu, wyjaśniając nauczycielom, iż nie jest w klasie, gdyż nie bierze udziału w lekcji religii. Jeden z nauczycieli zwrócił jej uwagę, iż byłoby lepiej, gdyby zdecydowała się chodzić na religię. Inni uczniowie ciągle wypytywali ją, dlaczego odmawia udziału w lekcjach. J. J. czuła się odrzucona przez innych, popadła w depresję. W pewnym momencie załamała się i pod koniec roku szkolngo postanowiła, wbrew woli rodziców, chodzić na religię. Otrzymała świadectwo szkolne za ten rok na starym formularzu, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 696

Spis treści
Zamów abonament