Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Litwie wciąż grozi utrata suwerenności

11 marca 1996 | Świat | MN

Litwie wciąż grozi utrata suwerenności

Rozmowa z Vytautasem Landsbergisem, liderem litewskiej opozycji

Po sześciu latach, które minęły od uchwalenia Deklaracji Niepodległości, bohaterowie walki o niepodległość są zmęczeni. ..

Litwini stanęli przed problemami, do których nie byli przyzwyczajeni. W dodatku ich rozwiązywanie trwa niespodziewanie długo. Kiedy deklarowano niepodległość, wielu ludzi myślało, że zachowają to, co mieli do tej pory i w dodatku dostaną coś więcej. Teraz niektórzy nawet wręcz idealizują to, co mieli. Wydaje im się, że ten ich problematyczny dostatek był prawdziwym dobrobytem. Stąd bierze się pewne zwątpienie, zmęczenie. Nowa rzeczywistość okazała się wyzwaniem, któremu wielu nie umiało sprostać. To normalne zjawisko w postkomunistycznych systemach.

Sytuacja Litwy jest jednak dość specyficzna. Tu nie tylko zmienił się system społeczny, ale odrodziło państwo. Pan sugeruje, że temu państwu zagraża niebezpieczeństwo.

No właśnie, odrodziło się państwo. Ludzie jednak mogą być rozczarowani, że obecne władze tak mało różnią się od sowieckich. Uważam, że nad Litwą ciągle wisi groźba utraty suwerenności. Przekształcenia się w państwo satelickie, które będzie miało jedynie pozory niepodległości. Wynika to z tendencji obecnych władz Litwy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 696

Spis treści
Zamów abonament