Wątpliwa strategia zaopatrzenia krajuwgaz
Próba realizacji zamierzeń resortu doprowadzi nie tylko do całkowitego uzależnienia polskiej gospodarki od monopolisty rosyjskiego, spowoduje także ruinę finansową i upadek polskiego gazownictwa.
Wątpliwa strategia zaopatrzenia krajuwgaz
Włodzimierz Bojarski
Rządowe założenia polityki energetycznej Polski do 2010 roku, przyjęte do wiadomości przez Sejm w styczniu br. , opierają się m. in. na prognozie krajowego zapotrzebowania na paliwa i energię na 2010 r. , opracowanej naukowo w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN pod moim kierunkiem. Zapotrzebowanie na gaz jest tam przewidywane w przedziale od 18 do 25 mld msześc. Prognoza ta, sprzed trzech lat, nie jest w pełni aktualna, ale gazownictwo, pomimo tak dużej niepewności, nie ma aktualnych prognoz. Dziś można mówić wsposób uzasadniony o krajowym zapotrzebowaniu na gaz w 2010 r. w wysokości od 17 do 24 mld msześc. , zależnie od tempa wzrostu gospodarczego kraju w najbliższym piętnastoleciu.
W pokryciu tego zapotrzebowania priorytet muszą mieć złoża krajowe. Obecnie są one bardziej gruntownie rozwiercane w technologii klasycznej m. in. dzięki kredytom Banku Światowego. Do tego dochodzą wydane koncesje i prowadzone wiercenia w celu wydobycia metanu ze złóż węglowych. Można oczekiwać, że w sumie wydobycie krajowe w 2010 r. wyniesie od 5 do 7 mld msześc. metanu, z tym że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta