Lata doświadczeń, rosnące ambicje
Giełda we Frankfurcie
Lata doświadczeń, rosnące ambicje
Giełda papierów wartościowych we Frankfurcie nad Menem dzięki przejrzystości i dobrym rozwiązaniom prawnym może stanowić pod pewnymi względami wzorzec do naśladowania także dla naszej młodej giełdy.
Jej początki sięgają 1585 r. Pierwszymi transakcjami był handel wekslami i złotem. Obecny model ukształtował się na przełomie XIX i XX w. , w wyniku wydania w 1896 r. ustawy giełdowej, która w ujęciu z 28. 04. 1975 r. jest aktualna do dziś. Organizatorem giełdy jest frankfurcka Izba Przemysłowo-Handlowa. Pierwszym etapem wprowadzenia papierów na giełdę jest złożenie wniosku o ich dopuszczenie do handlu giełdowego. W przeciwieństwie do polskich rozwiązań wniosek składa nie emitent, lecz uznana instytucja kredytowa, która musi złożyć pisemne oświadczenie o prawdziwości wniosku. Traktowane jest to jako podwójne zabezpieczenie, gdyż w razie wykrycia nieprawdziwych danych, wprowadzający odpowiada na równi z emitentem za treść dokumentów. Do wniosku dołączony jest prospekt emisyjny, który podlega publikacji, co także traktuje się jako pewną formę zabezpieczenia, gdyż każdy może zgłosić zastrzeżenia co do jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta