Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dom stanie bliżej granicy działki, a nawet dotknie ściany sąsiada

19 maja 2009 | Dobra firma | Zofia Jóźwiak
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Jak blisko można się będzie przysunąć do działki sąsiada
źródło: Rzeczpospolita
Jak blisko można się będzie przysunąć do działki sąsiada

Jeśli w najbliższym czasie planujesz inwestycję, zadbaj o to‚ by była ona zgodna z aktualnymi przepisami. Można będzie postawić obiekt nawet półtora metra od płotu sąsiada. Za to w sklepie czy szkole nie wolno będzie zapomnieć o okablowaniu telekomunikacyjnym

Za kilka tygodni wchodzi w życie większość przepisów znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych‚ jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75‚ poz. 690‚ ze zm.).

Jego podstawowym celem jest dostosowanie polskich przepisów do zmienionych norm europejskich‚ jednak wprowadza ono też wiele krajowych regulacji. Ze zmianami powinni się zapoznać nie tylko architekci i projektanci, ale także inwestorzy‚ by w razie opóźnień przy składaniu wniosku o pozwolenie budowlane nie musieli dokonywać znaczących zmian w projekcie.

Nowości jest bardzo dużo. Dotyczą zarówno usytuowania budynku, jak i rozwiązań wewnątrz niego. Niektóre nowe regulacje już niegdyś obowiązywały, potem zostały zniesione, a teraz wracają. Tak jest choćby z możliwością usytuowania budynku 1,5 m od granicy sąsiada.

Poziom nie tylko przy wejściu

Zasadniczo zmienia się pojęcie poziomu terenu. Od 8 lipca będzie to rzędna (wysokość) gruntu przyjęta w określonym miejscu działki budowlanej. Poprzednio chodziło zawsze o poziom głównego wejścia do budynku. Utrudniało to projektowanie obiektów usytuowanych na skłonach wzgórz czy skarpach. Bardziej szczegółowa jest też definicja kondygnacji‚ a także kondygnacji podziemnej. Poza tym inaczej ustala się wysokość niektórych budynków; nie trzeba przy tym uwzględniać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8321

Spis treści
Zamów abonament