Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka szuka miejsca

19 maja 2009 | Styl życia | Maria Tyniec
W Polsce  nie ma muzeum designu.  Część kolekcji Józefa Mrozka można oglądać na wystawie  na Wydziale Wzornictwa warszawskiej Akademii  Sztuk Pięknych.  Na zdjęciu  m.in. porcelanowe figurki z lat 60. oraz czerwono- -biały serwis do kawy Ina  z Zakładów  Porcelany Ćmielów w Ćmielowie (zbiory Józefa Mrozka  i Piotra Paszkowskiego)
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
W Polsce nie ma muzeum designu. Część kolekcji Józefa Mrozka można oglądać na wystawie na Wydziale Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na zdjęciu m.in. porcelanowe figurki z lat 60. oraz czerwono- -biały serwis do kawy Ina z Zakładów Porcelany Ćmielów w Ćmielowie (zbiory Józefa Mrozka i Piotra Paszkowskiego)
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Józef Mrozek, historyk sztuki i wzornictwa
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Józef Mrozek, historyk sztuki i wzornictwa

Józef Mrozek, historyk wzornictwa, mówi o potrzebie stworzenia w kraju muzeum designu i docenienia polskiej sztuki użytkowej XX wieku

W dawnych Zakładach Norblina w Warszawie jest planowana galeria. To twój pomysł. Ma tam się też znaleźć twoja kolekcja wzornictwa. Kiedy zająłeś się designem?

Józef Mrozek: Na początku lat 70., w czasie studiów na historii sztuki. Wpłynęły na to też moje studia na politechnice. Inspiracją był jednak wakacyjny wyjazd do Szwecji. W Sztokholmie, w niewielkiej galerii Nordiska Galleriet, po raz pierwszy zetknąłem się z przedmiotami sprzedawanymi jako obiekty wzornictwa, sygnowanymi nazwiskami znanych projektantów.

Przywiozłeś lampę Poula Henningsena.

Tak, ale co ważniejsze, zaproponowałem profesorowi Jakimowiczowi, że napiszę pracę magisterską o designie. Oburzył się. „Czyli o czym, o sztućcach? To jest historia sztuki, sztućcami się nie zajmujemy!”. W końcu napisałem pracę o artystycznych meblach z dwudziestolecia międzywojennego, ale nieprodukowanych seryjnie. Wśród historyków sztuki mało kto wówczas dostrzegał różnicę między sztuką zdobniczą a wzornictwem przemysłowym.

Chociaż od 1950 roku istniał już Instytut Wzornictwa Przemysłowego. A pierwszy w Polsce Wydział Form Przemysłowych na ASP w Krakowie utworzono w 1963...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8321

Spis treści
Zamów abonament