Na pracę po godzinach trzeba mieć dowód
Firma powinna prowadzić ewidencję czasu pracy. To pozwala na prawidłowe ustalenie wynagrodzeń dla podwładnych, a także innych należnych im świadczeń
Obowiązek ewidencjonowania czasu pracy wynika wprost z kodeksu pracy. Mówi o tym art. 149 § 1 k.p. Jedynie w stosunku do podwładnych objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz tych zatrudnionych, którzy otrzymują ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej, nie trzeba ewidencjonować godzin pracy.
Co w karcie ewidencji
W karcie czasu pracy pracodawca zapisuje pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Ponadto ewidencjonuje dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy. Zapisuje również inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.
Zdarzyć się jednak może, że firma nie przestrzega tego obowiązku. Co jeśli zleca załodze zadania po godzinach? Jak wtedy wypłaci należne wynagrodzenie? Przypomnijmy, kiedy dozwolona jest praca nadliczbowa i ile się za nią należy.
Tylko wyjątkowo...
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta