Komu potrzebne są sądy gospodarcze
Jeśli sprawy przedsiębiorców mają być w dalszym ciągu rozstrzygane szybko, co nie znaczy niestarannie, to obraz proponowanej reformy kodeksu postępowania cywilnego może budzić niepokój – uważa sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie
Prof. Karol Weitz, omawiając założenia planowanej reformy procedury cywilnej, nie pozostawił złudzeń co do losów postępowania w sprawach gospodarczych, wyjaśniając, że punktem wyjścia jest jego likwidacja, bo to „relikt wzorców sowieckich” („Proces cywilny będzie mniej sformalizowany”, „Rz” z 6 lipca).
Na socjalistyczny rodowód przepisów postępowania w sprawach gospodarczych zwracał też uwagę prof. Feliks Zedler, twierdząc, że wprowadzenie ich do k.p.c. służyło utrzymaniu rozwiązań prawnych obowiązujących w likwidowanym Państwowym Arbitrażu Gospodarczym i brakuje argumentów za ich utrzymywaniem („Odrębna procedura gospodarcza to relikt” „Rz” z 14 maja 2008).
Spojrzenie wstecz
Choć postępowanie w sprawach gospodarczych jest jednym z wielu postępowań odrębnych w k.p.c., to jednak, ze względu na styk z newralgiczną dla funkcjonowania państwa sferą obrotu gospodarczego oraz przyjęte rozwiązania, wywołuje szczególne problemy orzecznicze i doktrynalne.
Sądy gospodarcze to jeden z elementów systemu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego
Właściwie to już od chwili wprowadzenia do k. p. c. omawianych przepisów nie brakowało powodów do sporów. W latach 90. gorące dyskusje wywoływała m.in. kwestia tzw. specjalnej zdolności sądowej w postępowaniu w sprawach gospodarczych, w szczególności udziału w nim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta