Nierównomierny podział odpowiedzialności stawia inwestorów na uprzywilejowanej pozycji
Umowy o roboty budowlane zwykle dają większe przywileje firmom zamawiającym prace. Mocniejszą pozycję wykonawcy mogą zagwarantować zapisy oparte na międzynarodowych standardach FIDIC
W Polsce nie ma jednego konkretnego wzorca tego typu umów. W praktyce przeważają kontrakty sporządzane indywidualnie na potrzeby określonej inwestycji.
– Postanowienia takich umów są za każdym razem indywidualnie negocjowane między stronami lub też przedstawiane przez inwestora wykonawcy do akceptacji bez możliwości negocjacji poszczególnych jego postanowień, zwłaszcza w przypadku umów zawieranych w ramach zamówień publicznych – tłumaczy Radosław Wasiak, prawnik z kancelarii prawnej Magnusson.
Swobodne kształtowanie
Kontrakty na wykonawstwo mogą być kształtowane swobodnie – takie prawo daje zasada swobody umów wynikająca z art. 3531 kodeksu cywilnego. Od tej zasady jest kilka nielicznych wyjątków, m.in. postanowienia art. 6471 k.c. regulujące kwestie zlecenia części prac podwykonawcom oraz wspólnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy. – Ponadto art. 3 § 1 ustawy o gwarancji zapłaty za roboty budowlane nie pozwala na wyłączenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta