Kiedy korekta jest dokonana skutecznie
Każdy, kto musi lub chce poprawić złożoną wcześniej deklarację, powinien pamiętać o podaniu powodów, a czasami nawet o zawiadomieniu fiskusa
O tym, że poprawienie deklaracji podatkowej wiąże się ze wzywaniem do urzędu skarbowego, przekonuje się co roku wielu podatników. Jak tego uniknąć?
Grunt to zawiadomienie
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każdy podatnik ma prawo do złożenia korekty własnych, złożonych wcześniej, deklaracji podatkowych. Ale uwaga!!! Wybierając moment na dokonanie korekty naszych dotychczasowych rozliczeń z fiskusem, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie zanosi się czasem na kontrolę lub postępowanie podatkowe (bo np. żona lub dorosłe dziecko pod nieobecność podatnika odebrało upoważnienie do przeprowadzenia kontroli).
Doręczenie takiego upoważnienia do kontroli lub postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego zawiesza bowiem nasze prawo do korekty w zakresie nimi objętym (art. 81b ordynacji podatkowej). To zawieszenie jest ważne od momentu doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta