Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PZPR do końca nie wierzyła, że straci władzę

12 września 2009 | Kraj | Agnieszka Rybak Piotr Gociek
Budynek  KC PZPR  stał się w 1989 r. miejscem, pod którym co raz częściej zaczęły demonstrować radykalne młodzieżowe organizacje antykomunisty-czne. Na zdjęciu milicja rozbija pochód studentów kierujący się Al. Jerozolimskimi w stronę gmachu partii (kwiecień 1989 r.)
autor zdjęcia: Erazm Ciołek
źródło: Forum
Budynek KC PZPR stał się w 1989 r. miejscem, pod którym co raz częściej zaczęły demonstrować radykalne młodzieżowe organizacje antykomunisty-czne. Na zdjęciu milicja rozbija pochód studentów kierujący się Al. Jerozolimskimi w stronę gmachu partii (kwiecień 1989 r.)
W dawnym gmachu KC mieści się Centrum Bankowo-Finansowe
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
W dawnym gmachu KC mieści się Centrum Bankowo-Finansowe
Za powołaniem rządu Tadeusza Mazowieckiego głosowało  12 września 1989 r. 402 posłów
źródło: Forum
Za powołaniem rządu Tadeusza Mazowieckiego głosowało 12 września 1989 r. 402 posłów

To było czarne lato w Białym Domu. Zaczęło się wyborczą klęską, skończyło rządem Mazowieckiego

Dzień przed powołaniem rządu Tadeusza Mazowieckiego do Białego Domu – jak nazywano Dom Partii, czyli siedzibę KC PZPR na rogu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu w Warszawie – wrócił optymizm. Poranne gazety (jest poniedziałek, 11 września 1989 r.) potwierdzały to, o czym plotkowano w weekend: ludowcy mogą wywrócić porozumienie między władzą a opozycją. Czy gabinet pod wodzą człowieka „S” powstanie?

„Gazeta Wyborcza” na pierwszej stronie alarmowała, że część posłów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i koła PAX zamierza powoływać w Sejmie nowych ministrów pojedynczo. Pojawiła się realna groźba, że część z nich zostanie odrzucona. Byłoby to fatalne dla kruchej nowej koalicji. Mogłaby się rozsypać, zanim na dobre się uformuje. Co wtedy? Może jeszcze jedna misja tworzenia rządu dla gen. Czesława Kiszczaka, może powrót Mieczysława Rakowskiego, którego rząd wciąż formalnie kierował Polską?

Nie wszyscy w Stronnictwie Demokratycznym i ZSL byli zwolennikami nowej koalicji. Beton z partyjnych przybudówek PZPR kontratakował: – Metody formowania rządu Mazowieckiego przypominają okres stalinowski – mówił lubelski poseł ZSL Tadeusz Wilk. Władze ludowców chciały w rządzie swego Kazimierza Olesiaka. Roman Malinowski, szef Stronnictwa, forsował Czesława Janickiego, uzgodnionego z Obywatelskim Klubem Parlamentarnym. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8420

Spis treści
Zamów abonament