To są kochane czasy
Park Ocalałych. Stacja Radegast. Ławka Jana Karskiego. Pomniki Żegoty i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, były prezes Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, przywraca miastu jego żydowskie tradycje
Przez wiele lat Jerzy Kropiwnicki, doktor ekonomii, minister w rządzie AWS, opinii publicznej znany był głównie z krytykowania Leszka Balcerowicza oraz pobożności manifestującej się częstym pielgrzymowaniem – do Rzymu lub Ziemi Świętej.
Urodzony w Częstochowie, u stóp Jasnej Góry, otrzymał wychowanie surowe, patriotyczne, katolickie. Był prezesem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, partii uważanej za kontynuatorkę tradycji przedwojennej endecji. Po przegranych przez AWS wyborach parlamentarnych, jesienią 2002 r. trafił do łódzkiego ratusza jako kandydat z „tramwaju”.
Kampania wyborcza, kreująca go na zwykłego – jeżdżącego środkami komunikacji publicznej – łodzianina – sprawiła, że pokonał urzędującego prezydenta Krzysztofa Jagiełłę z SLD i rozwiał mit o lewicowych sympatiach Łodzi. Nikt się po nim tego nie spodziewał. Podobnie, jak nikt nie spodziewał się, że to właśnie Kropiwnicki okaże się gorącym orędownikiem przywracania miastu żydowskich tradycji.
Krzyczeć razem z ofiarą
Dużo myślałem o sytuacji świadka zbrodni. Kiedy ludzie rozważają problem zbrodni, zazwyczaj myślą o dwóch stronach – o kacie i ofierze. Rzadko uświadamiamy sobie, że bywa jeszcze strona trzecia, to znaczy świadek. W Łodzi zbrodniarzami byli Niemcy, ofiarami Żydzi. A świadkami ci, których w getcie nie zamknięto, więc przede wszystkim Polacy. W każdej zbrodni rola ofiary i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta