Brown: gejów przepraszam
Brytyjski premier przeprosił pośmiertnie naukowca, który został zaszczuty, bo był homoseksualistą
„Bez jego wyjątkowej pomocy historia drugiej wojny światowej mogła się potoczyć zupełnie inaczej. Sposób, w jaki go potraktowano, jest tym bardziej przerażający, że mamy wobec niego ogromny dług wdzięczności” – napisał Gordon Brown w artykule opublikowanym na stronie Downing Street 10 i w dzienniku „Daily Telegraph”.
Alan Turing, matematyczny geniusz, który przyczynił się do złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy, przyznał się w 1952 roku, że jest homoseksualistą. Zgodnie z brytyjskim prawem, które zabraniało sodomii, został oskarżony o nieobyczajne zachowanie i postawiony przed sądem. Otrzymał do wyboru: albo wyrok więzienia, albo poddanie się chemicznej kastracji. Wybrał to drugie. Eksperymentalna terapia polegająca na podawaniu za pomocą zastrzyków żeńskiego hormonu estrogenu i mieszanki leków, które miały obniżyć popęd seksualny, spowodowała u niego zmiany osobowości. Po dwóch latach
7 czerwca 1954 roku naukowiec popełnił samobójstwo, zażywając cyjanek potasu. Miał 41 lat.
– Tysiące osób domagało się sprawiedliwości i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta