Piraci nad Wisłą
Ilekroć zdarza się, że ulegam zniechęceniu trzecią w ciągu dnia próbą lektury najnowszych wydawnictw, niezawodnym środkiem na poprawienie nastroju jest sięgnięcie po którąś z prac Paula Johnsona
„Historię świata (od roku 1917)” czytałem wkrótce po jej wydaniu przez londyńską „Polonię” jesienią 1989. Dziś, gdy antytotalitarny ładunek dzieła stracił przejmującą aktualność, wciąż żywe i godne pamięci pozostają tysiące szczegółów rozległej panoramy tamtego stulecia. „W latach siedemdziesiątych w Akademgorodku w Nowosybirsku przydział mieszkań odbywał się według następujących zasad: członek rzeczywisty Akademii Nauk otrzymywał willę, członek korespondent połowę willi, starszy pracownik naukowy – mieszkanie, w którym wysokość pokojów wynosiła trzy metry, młodszy pracownik naukowy – mieszkanie, w którym wysokość pomieszczeń nie mogła przekraczać 2,25 m, a łazienka była wspólna z innymi lokatorami. Na zwykłego mieszkańca przestrzeń wynosiła około 8 metrów”.
Wciąż poruszające są przytaczane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta