Elbląg: Sen o otwartym morzu
Elbląg: Sen o otwartym morzu
Iwona Trusewicz
Obchody 750-lecia Elbląga zapowiadają się bogato iekumenicznie. Przewodniczący Rady Miasta Sławomir W. Malinowski, przed ostatnimi wyborami samorządowymi dziennikarz "Nie", wystąpił z propozycją odprawienie ekumenicznej mszy. Zarząd miasta podpisał z ABB Zamech Ltd. i Elbrewery Company Ltd. porozumienie, zgodnie z którym organizatorzy jubileuszu promować będą firmowe znaki podczas imprez, a obie spółki przekażą wspólnie czterdzieści dwa miliardy starych złotych na komputeryzację pięciu samorządowych szkół i filii Politechniki Gdańskiej, wyposażenie kolegium języków obcych i zakup sprzętu dla przejętej przez miasto służby zdrowia.
Witold Gintowt-Dziewałtowski, prezydent Elbląga, przedstawiciel rządzącej w mieście od 1994 roku koalicji lewicowej, nie ma żadnych kompleksów wobec dużego sąsiada i konkurenta w morskim rzemiośle:
--
Dzisiaj Gdańsk niczym nam nie zaimponuje. Mamy silniejszy przemysł, więcej samochodów prywatnych na tysiąc mieszkańców, jesteśmy miastem bezpiecznym. Pierwsza w Polsce płatna droga ekspresowa zaczynać się będzie w Elblągu i połączy miasto z Kaliningradem. Odbudowywana od kilku lat Starówka należy do najpiękniejszych w kraju. Elbląg ma znów status portu morskiego. Dzisiaj pod względem wielkości przewozów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta