Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pół wieku "Znaku"

27 kwietnia 1996 | Plus Minus | AK

Pół wieku "Znaku"

Miesięcznik "Znak" ma pięćdziesiąt lat. 490 zeszytów pisma, to -- jak napisał Jerzy Turowicz -- "cała biblioteka, swego rodzaju encyklopedia mówiąca o naszym czasie i jego perspektywach, o kulturze tego czasu i jej przemianach, o powołaniu człowieka i sensie jego egzystencji". Pół wieku -- cała epoka w dziejach Polski i Kościoła.

"Znak" założyła w 1946 roku ta sama grupa ludzi, która rok wcześniej, także w Krakowie, pod protektoratem arcybiskupa Sapiehy, powołała do życia "Tygodnik Powszechny". Stanisław Stomma, który razem z Hanną Malewską od trzeciego numeru przejął "Znak" od pierwszego redaktora naczelnego Jerzego Radkowskiego, wyznał, że założyciele czasopisma kierowali się maksymą "contra spem spero": ufać wbrew nadziei.

Twórcy "Znaku" wywodzili się z trzech przedwojennych środowisk młodej inteligencji katolickiej, Krakowa, Wilna i Lwowa; ilustruje to tragizm ich wojennych doświadczeń. Łączyła ich wspólna działalność w "Odrodzeniu" i mniej awangardowej Sodalicji Mariańskiej. Mogli nawiązywać do wątłych tradycji intelektualnego czasopiśmiennictwa katolickiego, jak poznańska "Kultura", wileński "Pax" czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 737

Spis treści

Moje Pieniądze

Zamów abonament