Bukiet biało-amarantowych róż
Nieznani Skłodowscy
Bukiet biało-amarantowych róż
Iwona Trusewicz
W książce o Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa jej młodszej córki Evy jest krótki fragment poświęcony polskim przodkom rodu Skłodowskich-Curie: "Skłodowscy również pochodzili z drobnej szlachty, niegdyś zresztą dość zamożnej, potem, w początkach XIX wieku -- zubożałej. Ich gniazdem rodzinnym były Skłody w ziemi łomżyńskiej".
Irena Kazimierczak, z domu Kamińska, urodziła się w 1906 r. -- dwa lata po Evie Curie. Dziadek Ireny -- Andrzej Skłodowski i Maria Curie byli kuzynostwem. Ich dziadowie -- rodzeni bracia, wywodzili się z tych samych Skłodów. Dzieje rodziny Irena Kazimierczak spisała porządnym, kaligraficznym pismem w grubym zeszycie. Były to zapamiętane opowiadania dziadka Andrzeja i dwóch ciotek. Pisanie amatorskie, nieco egzaltowane, staroświeckie językowo.
Rodzinne koligacje z rodem Skłodowskich-Curie potwierdzały, oglądane przeze mnie kilka lat temu w malutkim olsztyńskim mieszkaniu pani Ireny, okolicznościowe karty wymieniane z Evą Curie. Widziałam tam też zdjęcie Evy z mężem i zaproszenie do Paryża, nadesłane przez nią samą w 1967 roku, jako forma przeprosin za nieobecność na polskich obchodach stulecia urodzin sławnej matki.
Gniazdo
Historia spisana przez Irenę Kazimierczak zaczyna się w 1790...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta