Tajemnica ładunku U-234
Czy niemiecki uran zużyto w bombie atomowej zrzuconej na Japonię?
Tajemnica ładunku U-234
Tadeusz Wójciak z Buffalo
Łódź podwodna U-234 wypłynęła z niemieckiego portu Kiel 25 marca 1945 r. Jej punktem docelowym było wybrzeże Japonii. Cel zamierzano osiągnąć opływając Afrykę od południa, w pobliżu przylądka Horn. Łódź nigdy jednak tam nie dotarła, nie osiągnęła również celu. Dla Niemców rychło skończyła się wojna i załoga U-234 poddała się amerykańskiej Navy (marynarce wojennej) w rejonie północnego Atlantyku.
Łódź została odeskortowana do bazy łodzi podwodnych USA w Portsmouth w stanie New Hampshire, gdzie 19 maja 1945 r. tłum reporterów udokumentował jej przybycie.
Pojemniki z uranem
Tam też okazało się wkrótce, jak interesujące cargo zawierało wnętrze niemieckiej łodzi. Wiozła do Japonii cenny ładunek, będący częścią otoczonej najgłębszą tajemnicą wymiany ekwipunku wojennego oraz komponentów do najnowszego uzbrojenia, prowadzonej regularnie pod osobistym nadzorem Hitlera i cesarza Hirohito. Łódź U-234 transportowała tym razem pociski dla artylerii przeciwlotniczej, samoloty odrzutowe w częściach oraz rakiety z bronią chemiczną.
Najbardziej jednak zastanowiła Amerykanów głęboko ukryta w łodzi podwodnej przesyłka. Było to dziesięć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta