Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy otwieramy puszkę Pandory

27 kwietnia 1996 | Prawo | AG

Czy otwieramy puszkę Pandory

Rozmowa z prof. dr hab. Witoldem Modzelewskim

Tydzień temu mówiliśmy o użyczeniu. Przyjęliśmy wówczas, że jest to czynność z istoty nieodpłatna, a zatem nie opodatkowana - zgodnie zinterpretacją art. 2 ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja taka jest przyjmowana zarówno przez podatników praktyków, jak i urzędy skarbowe oraz Ministerstwo Finansów. Zgodnie bowiem z art. 710 kodeksu cywilnego użyczenie to bezpłatne używanie danej rzeczy. Słowa "bezpłatne" nie należy oczywiście utożsamiać z pojęciem "bez pobrania należności". Bezpłatność jako istota danej czynności kwalifikuje usługę do czynności nie podlegających opodatkowaniu. Jednocześnie art. 2 ust. 3 pkt 5 ustawy o VAT mówi o świadczeniach "bez pobrania należności". Należy wyraźnie przypomnieć, że właśnie chodzi tu tylko o czynności bez pobrania należności jako swoisty odpowiednik "darowizny usługi". Podmiot mógłby zatem wziąć należność, ale z niej rezygnuje lub jej faktycznie nie otrzymuje lub jest to czynność, która może być zarówno odpłatna, jak i nieodpłatna. Przykładem -- ochrona zdrowia: leczenie prywatne jest odpłatne, publiczne -- nie. Jednakże jest to kwestia wyboru, a nie istoty usługi.

Pogląd ten może budzić wątpliwości?

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 737

Spis treści

Moje Pieniądze

Zamów abonament