Czy otwieramy puszkę Pandory
Czy otwieramy puszkę Pandory
Rozmowa z prof. dr hab. Witoldem Modzelewskim
Tydzień temu mówiliśmy o użyczeniu. Przyjęliśmy wówczas, że jest to czynność z istoty nieodpłatna, a zatem nie opodatkowana - zgodnie zinterpretacją art. 2 ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.
Interpretacja taka jest przyjmowana zarówno przez podatników praktyków, jak i urzędy skarbowe oraz Ministerstwo Finansów. Zgodnie bowiem z art. 710 kodeksu cywilnego użyczenie to bezpłatne używanie danej rzeczy. Słowa "bezpłatne" nie należy oczywiście utożsamiać z pojęciem "bez pobrania należności". Bezpłatność jako istota danej czynności kwalifikuje usługę do czynności nie podlegających opodatkowaniu. Jednocześnie art. 2 ust. 3 pkt 5 ustawy o VAT mówi o świadczeniach "bez pobrania należności". Należy wyraźnie przypomnieć, że właśnie chodzi tu tylko o czynności bez pobrania należności jako swoisty odpowiednik "darowizny usługi". Podmiot mógłby zatem wziąć należność, ale z niej rezygnuje lub jej faktycznie nie otrzymuje lub jest to czynność, która może być zarówno odpłatna, jak i nieodpłatna. Przykładem -- ochrona zdrowia: leczenie prywatne jest odpłatne, publiczne -- nie. Jednakże jest to kwestia wyboru, a nie istoty usługi.
Pogląd ten może budzić wątpliwości?
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta