Czasem niesłusznie pracodawca odmawia wypłacenia odprawy pośmiertnej
Rodzina nie dostanie tego świadczenia, jeśli zakład ubezpieczył na życie zmarłego pracownika i finansował składki. Ale może się go domagać przed sądem, jeśli przed śmiercią podwładny sam regulował należności z tego tytułu
Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny (małżonkowi oraz innym członkom rodziny, którzy spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest wyższe niż odprawa pośmiertna przysługująca na podstawie art. 93 § 2 i 6 kodeksu pracy. Jeżeli wysokość odszkodowania jest niższa od wysokości odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.
Tak wynika z art. 93 § 7 k.p. Bez znaczenia jest przy tym, czy zmarły pracownik świadczył pracę faktycznie, czy był zwolniony z obowiązku jej wykonywania. Nie liczy się też podstawa nawiązania stosunku pracy i wymiar zatrudnienia, który ma wpływ jedynie na wysokość odprawy.
Trochę niejasności
„Pracodawca ubezpieczył pracownika na życie” to sformułowanie, które budzi wątpliwości. Może ono oznaczać sam fakt zawarcia umowy, ale nie przesądza jednocześnie kwestii, która ze stron stosunku pracy jest zobowiązana do odprowadzania składki ubezpieczeniowej. W praktyce powołany przepis może mieć kilka aspektów. Pierwszy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta