Zmiany przepisów nie odbierają bonifikaty
Gminy mogą zwrócić spółdzielniom znaczne kwoty tytułem połowy opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntów przekazanych im przed 1985 r.
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego kończącego spór wygraną Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (WSM) z Miastem Stołecznym Warszawa.
W 2006 r. WSM wystąpiła przeciwko miastu o zwrot świadczenia nienależnego – 9,8 mln zł z wniesionej w latach 2001 – 2006 sumy jako opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. W decyzji i notarialnej umowie było zastrzeżenie, że użytkownik wieczysty będzie uiszczał opłaty obniżone o 50 proc.
System ustalania opłat za użytkowanie wieczyste i bonifikat zmienił się z wejściem w życie ustawy z 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Podobny system obowiązuje dziś w ustawie z 1997 r. o gospodarce gruntami, która zastąpiła ustawę z 1985 r. Po tych zmianach gminy zaczęły wypowiadać spółdzielniom wysokość opłat rocznych i naliczać je wedle nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta