Inspektor pracy może przyjść na kontrolę do firmy, kiedy chce
Sprawdzając, czy działasz w zgodzie z przepisami, ma prawo chodzić po całym zakładzie, przeglądać dokumenty kadrowe i przesłuchiwać zatrudnionych. Ale ma też ograniczenia. Czy wiesz jakie?
Postępowanie inspektora pracy jest dwuetapowe. Pierwszy etap to faza kontrolna, w której inspektor pracy ustala stan faktyczny w zakresie przestrzegania prawa pracy oraz dokumentuje poczynione obserwacje w protokole kontrolnym. Drugi – faza nadzoru, czyli stosowania przez inspektora pracy wszystkich środków prawnych, które ma do dyspozycji. Jest on konsekwencją fazy kontrolnej i poczynionych w tej fazie ustaleń. Oba etapy zostały szczegółowo opisane w ustawie z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589 ze zm.), dalej ustawa o PIP. A my rozkładamy je na czynniki pierwsze.
O KAŻDEJ PORZE DNIA I NOCY
Zasadniczo pracodawca powinien być poinformowany, że kontrola się zaczyna. Ale czasem może się zacząć bez jego wiedzy
Każdy inspektor pracy jest przypisany do terenu określonego województwa, co uniemożliwia mu dokonywanie kontroli na terenie innych województw.
UWAGA, WYJĄTEK: główny inspektor pracy może wyznaczyć inspektora pracy do wykonywania określonych czynności kontrolnych na obszarze działania innego okręgowego inspektoratu pracy, a także poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie stosunek pracy podlega przepisom polskiego prawa pracy.
Z legitymacją i upoważnieniem
Regułą jest, że kontrole...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta