Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy bez środków socjalnych, ale ze świadczeniem urlopowym

18 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracodawcy, u których funkcjonuje fundusz socjalny, mogą się zwolnić z obowiązku jego tworzenia. Aby jednak taka decyzja się uprawomocniła, muszą jak najszybciej, bo do końca stycznia, powiadomić o tym swoją załogę

Posiadanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) nie jest bezwzględnym obowiązkiem każdej firmy. Tworzą go bowiem te, które według stanu na 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Mniejsze, w których pracuje mniej niż 20 osób (w przeliczeniu na pełne etaty), mogą tworzyć fundusz socjalny albo wypłacać świadczenie urlopowe. Wyboru nie mają pracodawcy będący jednostkami organizacyjnymi prowadzącymi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.

U nich ZFŚS musi funkcjonować – bez względu na to, ile osób zatrudniają.

Jest furtka

Ustawodawca dał jednak pewne uprawnienia pracodawcom nienależącym do sektora finansów publicznych. Ci bowiem, zachowując procedury określone w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.), mogą się zwolnić z obowiązku tworzenia ZFŚS.

W firmach zatrudniających co najmniej 20 osób (przeliczając to na pełne etaty), które nie zamierzają prowadzić działalności socjalnej, postanowienie w tej sprawie powinno zostać wprowadzone do układu zbiorowego pracy. Jeśli natomiast pracodawca nie jest nim objęty – do regulaminu wynagradzania. W tym samym trybie może być również kształtowana wysokość odpisu na fundusz.

Warto przy tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8525

Spis treści
Zamów abonament