Kupując mieszkanie, zastanów się, czy będziesz mógł je odsprzedać
Jak kupować, by nie stracić? Mieszkania małe, dobrze zlokalizowane utrzymają ceny z tendencją wzrostową (3 – 7 proc. rocznie). Lokale na przedmieściach, bez komunikacji, zbyt luksusowe w odniesieniu do adresu i zbyt duże w odniesieniu do funkcjonalności tanieją i nadal będą tanieć
RZ: Na co zwracałby pan szczególną uwagę, wybierając dziś nowe mieszkanie?
Łukasz Wysocki: Na etapie wyboru najważniejsze jest dopasowanie mieszkania do potrzeb, a w przyszłości – o czym z racji długiej perspektywy czasowej wielu kupujących zapomina – możliwość odsprzedania lokalu w miarę szybko za dobre pieniądze.
Kupując od dewelopera, należałoby sprawdzić jego wiarygodność i sumienność, choć i dobra opinia o firmie nie daje gwarancji sukcesu, czego dowodem jest np. krakowski Leopard, który zrealizował kilka dobrych projektów, a m.in. przy Wierzbowej popadł w tarapaty i oczywiście ogłosił upadłość.
Jak oceniać samo mieszkanie?
Przy zakupie lokalu w gotowym, częściowo zamieszkanym budynku warto kilkakrotnie przyjrzeć się mu zarówno w świetle dziennym, jak i nocnym, zwrócić uwagę na widok z okna i naświetlenie. Warto również zapytać sąsiadów o warunki i jakość mieszkania, pokręcić się po osiedlu, popytać o bezpieczeństwo okolicy.
Do ważnych czynników należy zaliczyć również stopień rozwoju okolicy – komunikację, bezpośrednie i pośrednie sąsiedztwo, planowaną rozbudowę sieci dróg. Warto to sprawdzić, aby nie doszło do sytuacji, gdy pod naszym oknem powstanie przystanek autobusowy na sześciopasmowej drodze doprowadzającej ruch do dużego osiedla. Po kilkuletniej modzie, gdy około 60 – 70 proc. oferowanych do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta