Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezbyt udany lifting prawa energetycznego

18 stycznia 2010 | Prawo | Krzysztof Gorzelak
źródło: Rzeczpospolita

Nie każda platforma obrotu organizowana przez spółkę prowadzącą rynek regulowany jest rynkiem regulowanym – zwraca uwagę aplikant radcowski, prawnik w Norton Rose Piotr Strawa i Wspólnicy sp.k.

Wprowadzony do prawa energetycznego art. 49a ustanowić ma ograniczony przymus obrotu energią elektryczną na określonych platformach obrotu. Zgodnie z jego brzmieniem przyjętym przez Sejm 2 grudnia 2009 r. przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej obowiązane miałoby być do sprzedawania nie mniej niż 15 proc. energii elektrycznej wytworzonej w danym roku na giełdach towarowych w rozumieniu ustawy z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych lub na internetowej platformie handlowej z zastrzeżeniem pewnych wyjątków od powyższego wymogu wskazanych w dalszej części art. 49a.

Wątpliwy przepis

Treść tego przepisu wzbudzać mogła istotne wątpliwości interpretacyjne. Otóż wśród platform obrotu, na których ma się odbywać przymusowy obrót energią elektryczną, przepis ten wymieniał wyłącznie giełdy towarowe oraz internetowe platformy handlowe (przy czym sposób organizacji tych ostatnich miałby określać w drodze rozporządzenia minister gospodarki). Tym samym nie przewidziano wprost możliwości dokonywania przymusowego obrotu na platformach organizowanych przez spółki prowadzące rynki regulowane w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Tymczasem po wejściu w życie 21 października 2009 r. znowelizowanej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (w znaczącej mierze implementującej dyrektywę MiFID), spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8525

Spis treści
Zamów abonament