Wołanie o pomoc i zrozumienie
W polskich szpitalach i przychodniach wciąż niepotrzebnie cierpią tysiące dzieci
Wołanie o pomoc i zrozumienie
Lekarze różnych specjalności zajmujący się leczeniem dzieci zapowiedzieli, że do końca roku opracują polskie standardy eliminowania bólu u najmłodszych pacjentów. Badania w Polsce, a także w innych krajach wykazują, że leczone dzieci zbyt często niepotrzebnie cierpią. Wieloletnie zaniedbania sprawiły, że już w pierwszych latach życia w ich psychice umacnia się tak silny lęk przed zabiegami i wizytą w ośrodku zdrowia, że na widok białego fartucha reagują tą sama obawą: Mamo, czy nie będzie bolało?
Dolegliwości, jakie wywołują u dzieci operacje, zabiegi czy przewlekłe choroby, jeszcze do niedawna były lekceważone na całym świecie. Nagminny był brak zrozumienia dla odczuć małego pacjenta. Zaczęto zwracać na nie uwagę dopiero na przełomie lat 70. i 80. Od tego czasu lekarze w krajach zachodnich baczniej zastanawiają się nad tym, kiedy dziecko niepotrzebnie cierpi i jak można mu pomóc. W USA i Europie zaczęto opracowywać standardy leczenia bólu, będące próbą rozwiązania tego trudnego i dotychczas ignorowanego problemu. Własne zalecenia w zwalczaniu bólu nowotworowego i opieki paliatywnej u dzieci ma wkrótce opublikować Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) .
-- W tej sprawie nie zrobiono jeszcze wszystkiego. W wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta