Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi w eksporcie

01 czerwca 1996 | Prawo | AG

Usługi w eksporcie

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim

W podatku VAT od eksportu usług szczególnie ważny jest moment powstania obowiązku podatkowego. Przepisy określają go przecież w sposób niestandardowy.

Zgodnie z ustawą z 8 stycznia 1993 r. eksport usług to czynność wykonana poza terytorium RP. Import zaś to czynność wykonywana w kraju, za którą płatność odbywa się za granicą. Niektórzy mówią, że płaci się tam, gdzie jest miejsce wykonania usługi.

Jaki jest zatem wówczas moment powstania obowiązku podatkowego?

W obu podanych tu przykładach jest podobny. Przy eksporcie jest to moment otrzymania całości lub części zapłaty, natomiast przy imporcie -- dokonanie całości lub części zapłaty, jednak nie później niż ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi.

Tak jest przy eksporcie lub imporcie, gdy zapłata jest dokonana w dolarach. Kiedy natomiast obowiązek podatkowy powstaje przy transakcji złotówkowej?

Moment powstania obowiązku podatkowego jest wówczas taki sam. Może np. to być eksport usług w rozliczeniu wielostronnym, gdy podatnik polski eksportuje usługi za granicę, a płaci mu polska firma, wobec której kontrahent zagraniczny ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 768

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament