Usługi w eksporcie
Usługi w eksporcie
Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim
W podatku VAT od eksportu usług szczególnie ważny jest moment powstania obowiązku podatkowego. Przepisy określają go przecież w sposób niestandardowy.
Zgodnie z ustawą z 8 stycznia 1993 r. eksport usług to czynność wykonana poza terytorium RP. Import zaś to czynność wykonywana w kraju, za którą płatność odbywa się za granicą. Niektórzy mówią, że płaci się tam, gdzie jest miejsce wykonania usługi.
Jaki jest zatem wówczas moment powstania obowiązku podatkowego?
W obu podanych tu przykładach jest podobny. Przy eksporcie jest to moment otrzymania całości lub części zapłaty, natomiast przy imporcie -- dokonanie całości lub części zapłaty, jednak nie później niż ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi.
Tak jest przy eksporcie lub imporcie, gdy zapłata jest dokonana w dolarach. Kiedy natomiast obowiązek podatkowy powstaje przy transakcji złotówkowej?
Moment powstania obowiązku podatkowego jest wówczas taki sam. Może np. to być eksport usług w rozliczeniu wielostronnym, gdy podatnik polski eksportuje usługi za granicę, a płaci mu polska firma, wobec której kontrahent zagraniczny ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta