W czym partyjny jest ambaras
Listopadowe przesłanie
W czym partyjny jest ambaras
Mariusz Gulczyński
Z opinią, że nasz system partyjny jest kaleki zgadzają się bodaj wszyscy. Konsens dominuje również w ocenach, na czym polegają jego główne ułomności. Spór zaczyna się przy definiowaniu przyczyn, a zatem i remediów, jakie mogą posłużyć uzdrowieniu.
Sednem niedowładów polskiego systemu partyjnego jest to, że ukształtował się pospiesznie w procesie transformacji w sposób sprzeczny z potrzebami demokratycznego ładu. Współczesne demokracje są tym bardziej funkcjonalne, im lepiej partie: a) konsolidują polityków wedle kryterium zdolności artykułowania i reprezentowania interesów określonych odłamów społeczeństwa, b) potrafią skutecznie się dobijać o ich realizację, ukierunkowując zgodnie z demokratycznymi procedurami politykę państwa oraz c) są zdolne do kojarzenia rywalizacji o władzę i wpływy w państwie -- z umiejętnością negocjowania, zawierania kompromisów, współdziałania w kwestiach, w których interesy szerszych odłamów społeczeństwa bądź całego narodu są zgodne.
Skonfrontujmy te elementarne kryteria z polskimi współczesnymi realiami.
Pierwszym, co się rzuca w oczy jest -- jak we francuskim porzekadle --
ambaras z nadmiaru
-- partii jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta