Jak zorganizować pracę kierowców
Czy nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz o czasie pracy kierowców zmieniła sytuację szoferów zatrudnionych w urzędach gminy?
Odpowiada Marcin Leki starszy inspektor pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu
Ustawa z 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (m.in. nowelizująca ustawę z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, DzU nr 43, poz. 246) zmieniła zasady wypłaty diet pracownikom zatrudnionym na stanowisku kierowcy.
W art. 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU z 2004 r. nr 92, poz. 879 ze zm., dalej ustawa) dodano pkt 7. Zgodnie z nim podróżą służbową kierowców jest każde zadanie polegające na wykonywaniu na polecenie pracodawcy wyjazdu poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub jego filia, przedstawicielstwo, oddział.
Ponadto w myśl dodanego art. 21a kierowcy w podróży służbowej przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem tego zadania, ustalane według art. 775...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta