Korektę można ująć od razu
Firma, która poprawiła fakturę wewnętrzną, może od razu zaksięgować obniżenie VAT
Po korzystnych dla podatników wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego wiele firm występuje o zwrot VAT odprowadzonego od nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Wymaga to skorygowania wystawionych wcześniej faktur wewnętrznych. Pojawia się wtedy problem, jak je zaewidencjonować.
Zajmowała się nim m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 kwietnia 2010 r. (IPPP1-443-345/10-2/EK).
Z pytaniem zwróciła się spółka, która dokonywała czynności, które zostały przez nią uznane za dostawę towarów opodatkowaną VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Spółka wystawiała faktury wewnętrzne i deklarowała podatek należny w deklaracjach VAT-7.
Bez potwierdzenia
W pytaniu wyjaśniła, że w wyniku ponownej analizy przepisów firma uznała, iż niesłusznie potraktowała niektóre czynności jako podlegające opodatkowaniu. Zamierza więc wystawić wewnętrzne faktury korygujące, zmniejszające podstawę opodatkowania oraz kwotę VAT należnego. W związku z tym zapytała, w którym okresie rozliczeniowym będzie uprawniona do obniżenia VAT należnego.
Spółka zauważyła, że ustawa o VAT nie zawiera przepisów odnoszących się bezpośrednio do tego problemu. Kwestię tę należy więc rozstrzygnąć na podstawie art. 29 ust. 1, 4a i 4c ustawy o VAT.
Zgodnie z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta