Księżycowy come back
Księżycowy come back
21 lipca 1969 roku Amerykanin Neil Armstrong jako pierwszy z ludzi postawił stopę na Księżycu. Istniały wówczas podstawy, aby sądzić, że misja Apollo 11 rozpoczyna triumfalny marsz człowieka po Srebrnym Globie. Ale losy wypraw Apollo potoczyły się inaczej. 20 grudnia 1972 roku Apollo 17 powrócił na Ziemię i to był koniec pierwszej księżycowej epopei. Przygotowywało ją i uczestniczyło w niej, w taki czy w inny sposób, 350 000 osób, pochłonęła miliardy dolarów. I pozostała niczym nie dokończona symfonia. Zarzucono ten program, naukowe badania Księżyca musiały ustąpić potrzebie chwili, a była nią wojna wietnamska pożerająca bajońskie kwoty.
Spojrzenie wstecz
W sumie, astronauci ze wszystkich misji Apollo, łącznie, przebywali na Księżycu 80 godzin, przemierzyli na nim 92, 4 kilometra, zebrali 387 kilogramów próbek skał. Są to właściwie jedyne konkretne rezultaty tej pozaziemskiej przygody -- niewiele w porównaniu z poniesionymi nakładami i oczekiwaniami wobec misji Apollo. "Mały krok" Armstronga przeszedł do historii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta